::> Menu
  • Strona główna
  • Zdjęcia
  • Historia
  • Pamiątki
  • Pocztówki
  • Wspomnienia
  • Kroniki
  • Rejestr
  • Cmentarz
  • Litografie
  • Marian Kopf
  • FODZ
  • Listy
  • O stronie
  • Kontakt
    ::> News
  • Szkolenie Wojewódzkie Lubelska jesziwa
  • Ogólnopolska prezentacja Synagoga Nożyków w Warszawie
  • Wizyta Rabina (15 Listopad 2006)
    ::> Konkursy
  • Konkurs 2005/2006
  • Konkurs 2006/2007
    ::> Warto zajrzeć
  • Nasze gimnazjum
  • Lubaczow
  • Fodz.pl
  • Centrum Windows
  • ::> Rejestr ludności żydowskiej w Lubaczowie

    Wykaz sporządzony "z pamięci" Eugeniusza Szajowskiego, nie obejmuje ogółu osób pochodzenia żydowskiego, mieszkających w Lubaczowie do stycznia 1943r.
    l Apfelderfer Berisch W zarządzie Żydowskiej Gminy Wyznaniowej
    2 Aschkenazy Tartak, spółka z Katzem
    3 Bakanowski Izak Szkolnik, uczył młodzież hebrajskiego
    4 Bardach Ignacy Dr, adwokat, ławnik
    5 Bindel Aptekarz
    6 Błumenberg Sklep galanteryjno-przemysłowy
    7 Dorner Hersch Sprzedawca węgla, właściciel cegielni w Baszni
    8 Dorner Natan W zarządzie Żydowskiej Gminy Wyznaniowej
    9 Drucker Pracownik kancelaryjny adwokata Ostermana
    10 Eyert Izak Eksploatacja piachu z rzeki, wspólnik Steina
    11 Fałik Zegarmistrz
    12 Feder Nauczyciel w szkole żydowskiej za Sowietów
    13 Feiner Józef Adwokat, za Sowietów dyrektor żydowskiej szkoły niepełnośredniej
    14 Fishbein Adolf Jan Kanty Fabiński, adwokat w Cieszanowie, potem w Lubaczowie
    15 Flieser Chana Krawiec, nabył plac przy ul. św. Anny w 1929 r.
    16 Frankiel Mozes W zarządzie Żydowskiej Gminy Wyznaniowej
    17 Frenkel Oskar Nabył plac przy ul. Św. Anny w 1929 r.
    18 Friedman Maurycy Dzierżawca młyna, od 1935 r. czerpała prąd z tego młyna elektrownia miejska
    19 Friser Henryk Dr, prawnik, zarządca dóbr hr. Agenora Gołuchowskiego, Marszałek Powiatu
    20 Friser Karol Lotnik we Lwowie (brat Henryka)
    21 Fuchs Fotograf
    22 Gabel Sklep obuwniczy w Rynku
    23 Gerstenfeid L. Hotel
    24 Gleich Emil Adwokat
    25 Goidreich Lekarz
    26 Gotesman Berisch Szkolnik, uczył młodzież hebrajskiego
    27 Gotlieb Cukiernia i książki biblioteczne
    28 Hartman Scheindla Nabyła plac przy ul. Sw. Anny w 1929 r.
    29 Hass Introligator, ojciec Reizii
    30 Herzberg Sklep żelazny w Rynku
    31 Herzberg Sklep spożywczy, przezywany "krzywy pysk" (miał zdeformowane usta)
    32 Herzberg Abraham Szkolnik, uczył młodzież hebrajskiego
    33 Herzberg Efroim Nabył plac przy ul. Sw. Anny w 1929 r.
    34 Herzberg Jona Szkolnik, uczyła młodzież hebrajskiego
    35 Herzbergowa Sklep bławatny (usytuowany na początku ul. Mickiewicza)
    36 HonerIzak Szkolnik, uczył młodzież hebrajskiego
    37 Kasser Samuel W zarządzie Żydowskiej Gminy Wyznaniowej
    38 Katz Kupiec drzewny przy ul. Młodowskiej (Kościuszki)
    39 Katz Tartak, wspólnik
    40 Klein Pinkas Radny Miasta Lubaczowa
    41 Koenig Sklep żelazny
    42 Kohn Pracownik kancelaryjny adwokata Gleicha
    43 Korman Chów bydła, gosp.rolne., jego żona Dwojra zastrzelona przez Niemców przy płocie
    44 Kupferschmiedt Ch. Chaim. Mosiężnik i produkcja wody sodowej
    45 Lemelsok Sklep cukierniczy przy ul. Mickiewicza (róg ul. Piłsudskiego)
    46 Lichtbach Juda Bardzo biedny, świadczył tożsamość osób u notariusza
    47 Meiler Sklep galanteryjno-papierniczy
    48 Mohr Ignacy Adwokat
    49 Osterman Sklep żelazny
    50 Osterman Flora Żona adwokata Józefa Ostermana
    51 Osterman Józef Dr, adwokat, radny miasta Lubaczowa
    52 Osterman Renata Mgr prawa
    53 Pames Kancelista u notariusza Roberta Czechowicza
    54 Rebhun Księgarnia, wypożyczalnia książek
    55 Rebhun M. Wyszynk piwa
    56 Reinfeid Sklep rzeżnicki mięsa bydlęcego
    57 Reinfeid Czterech Reinfeldów było rzeźnikami, sprzedaż mięsa bydlęcego
    58 Rejzła (Rózia) Maszynistka u notariusza Roberta Czechowicza
    59 Richter Abele  
    60 Rieger Blacharz, sklep art. użytku domowego
    61 Ries Kolektura Loterii Państwowej
    62 Rotter Dentysta, ul. Mickiewicza, naprzeciw obecnej Kurii
    63 Rotter Wolf Dzierżawca prawa poboru opłat targowych
    64 Salander Fryzjer, również członek orkiestry smyczkowej na zabawy i wesela
    65 Sandgarten Hersch Właściciel młyna, spółka z Strassbergiem
    66 Schapiro Dentysta
    67 Scheindling Leib Hotel, bufet, piwiarnia
    68 Scheiner Bertold Mgr, adwokat, radny Miasta Lubaczowa
    69 Schickler Ire Kupiec, dzierżawca placu w Rynku pod budowę stacji benzynowej
    70 Schickler M. i Sz. Wyszynk piwa
    71 Schneider Rachela Biblioteka
    72 Schneider Samson Dzierżawca tartaku i młyna od hr. Agenora Gołuchowskiego, radny Miasta Lubaczowa
    73 Seidel Abraham Sąsiad Katarzyny Margraf, jego ojciec był robotnikiem w tartaku
    74 Siłber Piekarz
    75 Sperling Hurtowa sprzedaż cukru
    76 Spielman Salomon W zarządzie Żydowskiej Gminy Wyznaniowej
    77 Stadfeid Sklep bławatny (przy ul. 3-go Maja)
    78 Stein Dawid Eksploatacja piachu z rzeki
    79 Strassber Markus W zarządzie Żydowskiej Gminy Wyznaniowej
    80 Strasberg Markus Posiadacz młyna na Ostrowcu
    81 Thumin Seide Członek Towarzystwa Spożywczego w Lubaczowie, numer udziału 18, na jego utrzymaniu w roku 1920 było 4 osoby.
    82 Turnheim Dawid Dr, lekarz w Cieszanowie, a za Sowietów w Lubaczowie, był dyrektorem szpitala, otruł się gdy Niemcy weszli do Lubaczowa, pamiątki po nim znajdują się w Muzeum
    83 Walzer Bernard Wypędzony z Niemiec. Sekretarz żydowskiej szkoły w Lubaczowie za Sowietów
    84 Weiner Fotograf
    85 Weinraht Markus Szkolnik, uczył młodzież hebrajskiego
    86 Zimmerman Sklep żelazny przy ul. Młyńskiej

    Eugeniusz Szajowski, Tylko ziemia została ta sama. Lubaczów 1942-1943,"Rocznik Lubaczowski",T.IX-X,Lubaczów 2000, s.288-290

    Do góry Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved © 2001-2007
    .